Back

Na velikosti záleží: krize mikročipů nadále brzdí výrobu automobilů

Thumbnail

Auto bez mikročipů je jako pták bez křídel, prostě nikam nedoletí ani nedojede. Drobné, ale výkonné polovodiče pohánějí v automobilech celou řadu funkcí, jako jsou dotykové displeje a aplikace ADAS, systémy nouzového brzdění, aktivace airbagů a parkovací senzory. Ještě rozsáhlejší je jejich využití v elektromobilech.

Covid-19 narušil život v mnoha směrech a pandemie je zřejmým viníkem i u této krize. Vzhledem k tomu, že lidé zůstali zavření doma, prudce vzrostly prodeje čipů pro spotřební elektroniku a bezdrátovou komunikaci, takže výrobci čipů nebyli schopni nahradit nedostatečné dodávky pro jiná odvětví. Jak se pandemie protahovala, začali světoví dodavatelé jako Sony a Intel investovat do nových zařízení na výrobu čipů, ale to je zdlouhavý a nákladný proces.

Někteří výrobci automobilů se obávají, že bude trvat až do roku 2023 nebo dokonce 2024, než se nabídka opět vyrovná s poptávkou, což maří naděje automobilového průmyslu na oživení v blízké budoucnosti. Prodeje automobilů stále klesají a některé značky se ve snaze udržet výrobní linky v provozu a tím i prodeje, vracejí k odstraňování polovodičových zařízení – nejčastěji v infotainmentu a audiosystémech.

Konflikt ve východní Evropě zhoršuje sestupné tendence tohoto odvětví z důvodu klesající nabídky kabelových svazků z Ukrajiny.