Back

Vaše staré džíny by se mohly vrátit zpět jako součástka automobilu

Thumbnail

V dnešní době je při optimalizaci jízdních vlastností automobilu oceňována spíše udržitelnost než samotný výkon. Snížení hmotnosti vozu má obrovský pozitivní dopad na životní prostředí, protože výrazně přispívá k úspoře paliva.

Vnitřek palubní desky, koberečky, střešní výplně, ... tyto izolační prvky mezi rámem vozu a jeho komponenty se tradičně vyrábějí z pěny nebo nověji z polymerové plsti. Někteří dodavatelé nyní intenzivně investují do výzkumu a vývoje, aby přišli s alternativami, které přispívají k bezpečnosti silničního provozu, ale zároveň jsou šetrné k planetě!

Švýcarský výrobce automobilových komponentů Autoneum například představil Flexi-loft. Tato patentovaná technologie využívá recyklovaných bavlněných a polyesterových vláken k získání objemného, ale lehkého textilního izolačního materiálu s vynikající ochranou proti hluku. Kromě toho je Flexi-loft výborně tvarovatelný a tudíž je ideálním materiálem pro složité tvary, navíc je i plně recyklovatelný. Dalším bonusem je skutečnost, že pomáhá omezovat pachy a prašnost uvnitř vozidla. Společnost Autoneum prokazuje svoji odpovědnost za životní prostředí také tím, že recykluje a znovu používá odřezky, které vznikají při výrobě.

Díky všem těmto vlastnostem má Flexi-loft konkurenční výhodu oproti hůře tvarovatelným termoplastickým plstím, které nehledě ke svým vynikajícím akustickým vlastnostem nemají dostatečný objem, a proto musí být aplikovány ve větším množství, což zvyšuje hmotnost vozu. Flexi-loft je také trvanlivější a ekologičtější než pěnové materiály.