Back

Zvuk zvonků a kroků by se mohl stát klíčem k bezpečnosti silničního provozu

Thumbnail

Vozy Ford jsou v současné době vybaveny senzory ADAS, které mapují okolí vozu a upozorňují řidiče na blízké překážky (auta, cyklisty, chodce, ...) spuštěním výstražného tónu nebo vizuálního upozornění a v případě potřeby aktivací nouzové brzdění. Nyní automobilka plánuje posunout výstražné signály pro řidiče na další úroveň.

Německý Ford provádí zkoušky s novou „inteligentní technologií upozorňování řidičů“ na simulátorech, ale i v reálném provozu. Jedná se o směrová zvuková upozornění, která řidiče informují o tom, kde se nachází překážka, a to napodobováním zvuků, jako jsou kroky, zvonění zvonku na kolo, zvuk projíždějícího auta nebo přijíždějícího vlaku. Tato technologie se spoléhá na rohové radarové senzory, jako jsou senzory pro BlindSpotDetection, které lokalizují překážku. Nový software společnosti Ford převádí data na odpovídající zvuky a přenáší je do příslušného reproduktoru.

Zkoušky mají prozatím slibné výsledky: v přípravné fázi umožnily reálné zvuky řidičům v 74 % případů identifikovat typ překážky, se kterou se setkali. Když uslyšeli běžné zvukové upozornění z příslušného reproduktoru, dokázali v 70 % případů určit její polohu. Na reálné testovací trati technologie úspěšně varovala řidiče, že se v blízkosti vozidla nachází chodec, a to tak, že z příslušného reproduktoru vycházel zvuk kroků.

Kdy se technologie inteligentního upozorňování řidičů dostane do nových vozů Ford zatím není známo. Její přínos pro bezpečnost je však zřejmý: správná informace o povaze překážky a její přesné poloze zvyšuje schopnost řidičů vyhnout se kolizi.