Back

Jak životaschopný je sklářský průmysl za stávající ekonomické situace?

Thumbnail

Důvěrné informace určené pouze pro zákazníky AGC – nešířit

Výroba skla je průmyslové odvětví založené primárně na využívání zemního plynu a elektrické energie, takže je energeticky velmi náročné. Při výrobě skla se výchozí suroviny taví v prakticky nepřetržitě fungujících pecích na zemní plyn, zatímco linky na výrobu automobilových skel využívají elektrickou energii.

Vzhledem k tomu, že ceny energií denně dosahují nových rekordů a v blízké budoucnosti se očekává jejich nebývalý růst, jsou evropští výrobci skla pod obrovským tlakem. V březnu 2021 činila cena plynu v obchodním uzlu TTF 18 EUR za MWh. Za necelý rok se vyšplhala na 114 € (v době přípravy tohoto článku), přičemž 7. března klesla z rekordních 227 €. Elektrická energie na tom není lépe: v roce 2021 činila v Evropě průměrná cena elektřiny na následující den 106 € za kWh a v roce 2022 se vyšplhala na 180 €!

Výrobní náklady na čelní sklo jsou dnes o 30 až 60 % vyšší než před 12 měsíci. Rychlá inflace energetických zdrojů v kombinaci s růstem cen materiálů používaných pro výrobu komponent čelních skel jako je dřevo, PVB a plast, a další dopady konfliktu ve východní Evropě způsobují, že evropští výrobci skla bojují o zachování ziskovosti.

Udržení ziskového provozu výrobních linek při zachování úrovně kvality, na kterou jsou zákazníci zvyklí, vyžaduje drastické zvýšení cen, které udrží krok s podmínkami vládnoucími na trhu. Jedinou zbývající možností je odstavení výrobních linek na autoskla, což bude mít za následek jejich významný nedostatek.

Sklářský průmysl nikdy nebyl v tak zoufalé situaci a stejně jako mnoho jiných energeticky náročných výrobních odvětví by se i on mohl nakonec pod tímto tlakem zhroutit.