Back

Plasty využitelné v oběhovém hospodářství dávají vozidlům ekologický status

Thumbnail

Zaměření na recyklovatelnost je pro výrobce automobilů klíčové s ohledem na snížení emisí skleníkových plynů a zlepšení ekologické stopy nových vozidel. Pokud to bude záležet na dodavateli pro automobilový průmysl Faurecia a společnosti Veolia, která se zabývá nakládáním s odpady, bude do roku 2025 až 30 % interiérů vozidel vyrobeno z recyklovaných plastů (dnes se vyrábějí především z nerecyklovaných materiálů).

Ta tomto ambiciózním cíli spočívá dohoda o spolupráci a výzkumu, kterou oba francouzské koncerny podepsaly začátkem tohoto měsíce. Jejich snahou je s využitím svých odborných znalostí vyvinout a uvést na evropský trh převratné kompozitní materiály, které by mohly být použity ve vozidlech. V současné době je v přibližně 13 milionech vozidel použit NafiLean, lehký biomateriál pro prvky kokpitu, který společnost Faurecia představila před 10 lety. Také Veolia je ve Francii již více než pět let dodavatelem pro automobilový průmysl, kterému poskytuje směsi na bázi recyklovaného polypropylenu. Spojení jejich know-how a jejich průmyslové výkonnosti jim umožní zahájit výrobu převratných ekologických interiérových řešení – určených konkrétně pro výplně dveří, přístrojové desky a středové konzole. Očekává se, že výroba dostane zelenou již v roce 2023 ve francouzských recyklačních závodech společnosti Veolia.

Jen v Evropě se ročně vyprodukuje přibližně 26 milionů tun plastů, a přestože trend recyklace u tohoto materiálu nabírá na obrátkách, velký krok vpřed máme stále ještě před sebou. Zelená dohoda pro Evropu stanoví, že do roku 2030 by mělo být 55 % plastového obalového odpadu zpracováno k opětovnému použití. Spojením sil za účelem výrazného snížení toků odpadu se společnosti Faurecia a Veolia trefily do černého.