Back

Dla producentów samochodów najpopularniejszym kolorem samochodu jest zieleń!

Thumbnail

Zrównoważona mobilność nie polega wyłącznie na przyjęciu modelu CASE (Connected – połączone, Autonomous – autonomiczne, Shared – współdzielone i Electrified – elektryczne), opiera się ona na ekologicznym łańcuchu wartości produkcji. Większość producentów samochodów zobowiązuje się do przejścia na zieloną gospodarkę, stopniowo wycofując komponenty szkodliwe dla środowiska i przyjmując ekologiczne zamienniki. Poniżej przedstawiamy niektóre z wartych odnotowania niepowodujących zanieczyszczeń alternatyw, które można znaleźć w dzisiejszych samochodach:

Grupa BMW w swoich europejskich fabrykach zastąpiła matowe lakiery bazujące na ropie naftowej produktami otrzymywanymi z biomasy. Mapa drogowa tego niemieckiego producenta samochodowego do neutralności węglowej obejmuje zwiększone wykorzystanie komponentów o niskim wpływie na środowisko, takich jak skóra ekologiczna, włókna naturalne i plastiki przeznaczone do recyklingu.

Mercedes Benz zobowiązał się do wyposażania nowych pojazdów średnio w 40% materiałów pochodzących z recyklingu, zwiększając zastosowanie regenerowanych odpadów pochodzących z sieci rybackich i plastików do roku 2039. Na początku roku marka przedstawiła w pełni elektryczny model Vision EQXX. Prototyp zaprezentował szereg zrównoważonych materiałów, w tym sztuczną skórę wytwarzaną z grzybów i włókno BioSteel na klamki drzwi.

Koncepcyjny samochód Seven i nowy elektryczny IONIQ 5 południowokoreańskiego producenta samochodów firmy Hyundai również obfitują w ekologiczne materiały, od materiału Paperlet, nietoksycznego plastiku umożliwiającego recykling, stosowanego do wykończeń wnętrz, do biożywicy, włókien bambusa i lakieru pochodzenia roślinnego.

Celem SteelZero jest przyspieszenie dekarbonizacji przemysłu stalowego, który odpowiada za 7% wszystkich emisji węglowych. Firma Volvo Cars to pierwszy producent samochodów, który dołączył do inicjatywy, zobowiązując się do pozyskiwania 50% stali spełniającej najbardziej surowe wymagania do roku 2030 oraz stali niewymagającej zastosowania paliw kopalnych już do roku 2050. Dzięki swoim zakładom w Europie już w 100% bazującym na energii elektrycznej pochodzącej z czystych źródeł, ta szwedzka marka jest w trakcie realizacji neutralności węglowej planowanej na rok 2040.