Back

Mladá výzkumná pracovnice přichází s převratnou inovací v hodnotovém řetězci baterií

V roce 2022 získala Anna Vanderbruggenová, mladá francouzská výzkumná pracovnice, prestižní cenu EIT (Evropského inovačního a technologického institutu) za své převratné řešení recyklace grafitu. Grafit tvoří téměř čtvrtinu lithium-iontových baterií. Dosud se recyklace této složky považovala za nerentabilní, vzhledem k tomu, že grafit je lehce dostupný za nízkou cenu. Evropa získává téměř veškerý grafit, který potřebuje, z Číny.

Poptávka po bateriích však strmě stoupá, což je dáno nezbytností přechodu na ekologickou a obnovitelnou energii. Průkopnický počin Anny Vanderbruggenové, by mohl pomoci vyřešit závislost Evropy na Číně a uspokojit vzrůstající poptávku po grafitu z recyklovaných zdrojů. Metoda 29leté vědkyně založená na extrakci grafitu z rozdrcených lithium-iontových baterií spočívá v ponoření této tzv. černé hmoty do vody a injektáži reagentů a vzduchových bublinek. Tento proces zároveň umožňuje odfiltrovat kovové složky baterie – nikl, kobalt, lithium a mangan.

Podle odborníků jsou nyní výrobci teoreticky schopni recyklovat téměř všechny materiály používané v bateriích. Společnost Aurubis, jeden z největších evropských výrobců neželezných kovů, skutečně potvrzuje, že 95 % kovů uvnitř černé hmoty lze recyklovat. Totéž připouští jak francouzská těžební společnost Eramet, tak i belgická Umicore. Většina jejich recyklačních iniciativ je však ve stadiu pilotních projektů.

Evropská unie nedávno zavedla určitá opatření zaměřená na udržitelnost hodnotového řetězce: v rámci prvního z nich požaduje, aby do roku 2031 obsahovaly baterie pro elektromobily 16 % recyklovaného kobaltu a 6 % recyklovaného lithia a niklu. Do roku 2031 tak musí výrobci recyklovat alespoň 70 % bateriových komponent. „Recyklace nových komponent, jako je grafit, jim pomůže tyto požadavky splnit“, říká Anna Vanderbruggenová.