Back

Lůžkové vlaky: šetrný a pohodlný způsob cestování

Thumbnail

Nečekané události, jako je pandemie Covid, mohou omezit cestování takzvaně „z vyšší moci“, ale existuje mnohem naléhavější důvod, který by nás měl motivovat k tomu, abychom necestovali letadlem, je jím planeta Země. Studie ukazují, že do roku 2050 bude letecká doprava představovat 22 % emisí uhlíku. Je nejvyšší čas vystrčit hlavu z mraků a zaměřit pozornost na udržitelnou pozemní dopravu.

Evropa má rozsáhlou železniční síť vysokorychlostních vlaků, které překonávají tisícikilometrové vzdálenosti. Obavy o životní prostředí a s nimi spojený pocit „studu při používání letecké dopravy“ odvádějí cestující od letadel k vlakům. To vysvětluje znovuzavedení kdysi oblíbených nočních vlaků s lůžkovou úpravou, které překonávají tisícikilometrové vzdálenosti a mohou přes noc spojit místa jako Malmö ve Švédsku s Londýnem.

Noční vlak ÖBB (Rakouské spolkové dráhy) Nightjet již nyní zajišťuje noční jízdy z Rakouska do hlavních evropských destinací, jako je Brusel, Curych a Řím. V období před Covidem zaznamenala společnost obrovský meziroční nárůst počtu cestujících a doufá, že tento trend bude pokračovat. Země jako Velká Británie a Švédsko naskočily na tutéž vlnu a obnovily dříve neaktivní linky nebo uvedly do provozu nové.

Ve světle tohoto vývoje zvedají letecké společnosti hozenou rukavici a snižují ceny, aby zaplnily místa na krátkých a středních tratích, ale mají obrovskou konkurenční výhodu při cestování na dlouhé vzdálenosti. A pak je tu demografické hledisko - cesty letadlem upřesňují osoby cestující za obchodem. Lidé cestující v rámci svého volného času se spíše rozhodnou pro jízdu nočním vlakem.