Back

EV: velké množství potenciálu v nižším cenovém rozpětí

Thumbnail

V poslední době začali výrobci automobilů rozšiřovat své portfolio elektromobilů o menší modely, což umožňuje i spotřebitelům s nižším rozpočtem vstoupit do nové éry mobility.

Na počátku éry elektrických vozidel mohla jen vysoká cena vozů kompenzovat nemalé náklady na baterii, kterou byly poháněny, ale s rostoucí dostupností baterií existuje velký potenciál pro zahrnutí automobilů střední a malé velikosti do úzkého okruhu vozidel, které se tohoto elektrifikačního závodu účastní. Dalším důvodem pro pronikání do nižšího tržního segmentu je negativní trend snižování vládních dotací na nákup nízkoemisních vozidel.

Základní vozidla jsou něco naprosto jiného: prodejní cena vozu často jen těžko zaplatí investice do jeho elektrického hnacího ústrojí. Ve snaze o řešení tohoto problému mohou výrobci automobilů nabízet mix hybridů na delší vzdálenosti a plně elektrických kompaktních modelů na kratší cesty.

Zaručeným způsobem, jak snížit náklady, je nově definovat to, co patří do základní výbavy. Nejlevnějším elektromobilem na trhu je v současné době Spring by Dacia, která běží na malou baterii a rezignuje na téměř všechen komfort, na nějž jsme byli zvyklí.

Na změnu se připravuje i Volkswagen. Jeho elektrická řada již obsahuje ID.3 a e-up a řadu základních vozů plánuje zavést v roce 2025. Na druhé straně Stellantis se spoléhá na své kompaktní vozy, jako je nový Fiat 500 nebo Peugeot e-208. Dokonce i Tesla se zavázala, že již v roce 2023 přijde s novým elektromobilem s cenou pod 25 000 $.