Back

Výrobci automobilů milují zelenou!

Thumbnail

Udržitelná mobilita nezávisí pouze na zavedení modelu CASE (Connected, Autonomous, Shared and Electrified, tj. síťově propojený, autonomní, flexibilní a elektricky poháněný automobil), ale na zeleném, tj. ekologickém výrobním hodnotovém řetězci. Většina výrobců automobilů se hlásí k ekologické transformaci tím, že postupně vyřazuje komponenty, které poškozují životní prostředí, a zavádí ekologické náhrady. Zde jsou některá z nejvýznamnějších alternativních řešení neznečišťujících životní prostředí, s nimiž se již dnes můžeme setkat v automobilech:

BMW Group nahradila ve svých evropských závodech matné laky na bázi ropy barvami vyrobenými z biomasy. Plán německé automobilky na dosažení uhlíkové neutrality zahrnuje širší využití komponentů s nízkým dopadem na životní prostředí, jako je veganská kůže, přírodní vlákna a cirkulární plasty.

Společnost Mercedes Benz se zavázala, že do roku 2039 bude v nových vozidlech používat v průměru 40 % recyklovaných materiálů, a to díky širšímu využití recyklovaných vyřazených rybářských sítí a odpadních plastů. Na začátku letošního roku značka představila plně elektrický model Vision EQXX. Tento prototyp se může pochlubit celou řadou udržitelných materiálů včetně umělé kůže vyrobené z hub a bio-ocelových vláken použitých na kliky dveří.

Koncepční vůz Seven a nový elektrický IONIQ 5 jihokorejské automobilky Hyundai také hojně využívají ekologické materiály, od netoxického recyklovatelného plastu Paperlet přes obložení interiéru po bio-pryskyřici, bambusová vlákna a rostlinné barvy.

Cílem iniciativy SteelZero je urychlit dekarbonizaci ocelářského průmyslu, který je zodpovědný za 7 % všech emisí uhlíku. Volvo Cars je první automobilkou, která se k této iniciativě připojila a zavázala se do roku 2030 odebírat 50 % oceli splňující přísné ekologické požadavky a do roku 2050 pouze ocel nevyužívající fosilní zdroje. Švédská značka již nyní využívá k provozování svých evropských závodů 100% čistou elektřinu a do roku 2040 chce být uhlíkově neutrální.