Back

Pneumatiky nezanechávají na silnici jen stopy, ale mohou ohrozit i vaše zdraví

Thumbnail

I když v debatách o změně klimatu zpravidla zaujímají hlavní místo emise ze spalovacích motorů, netušeně významný zdroj znečištění představují také pneumatiky. Emissions Analytics, nezávislá britská společnost specializující se na analýzu dat, dokonce tvrdí, že gumové pneumatiky se z hlediska dopadu na životní prostředí výfukovým plynům vyrovnají.

Průměrná životnost pneumatik je 90 tisíc kilometrů v závislosti na stylu jízdy, hmotnosti vozu, stavu vozovky a složení pneumatik. Špatnou zprávou pro životní prostředí je, že pneumatiky s přibývajícím stářím uvolňují stále více gumových částic. Tyto tzv. mikroplasty se vsakují do půdy a nevyhnutelně se dostávají do vodních toků. Přední britský odborník na data vypočítal, že při běžné jízdě pneumatiky vylučují 1850krát více částic než výfuky moderního vozidla s vnitřním spalováním. Společnost však doporučuje zacházet s těmito údaji opatrně, protože podléhají vývojovým trendům, jsou zde například i nové vozy s vnitřním spalováním, které mají mnohem lepší výsledky v oblasti emisí z výfukových plynů, a elektromobily, které váží více než obdobné modely poháněné motorem s vnitřním spalováním.

Nejvíce znepokojující je pravděpodobně skutečnost, že mikroplasty, jako jsou částečky gumy, mohou snadno proniknout do lidského těla a potenciálně poškodit mozek. Údaje, které britští analytici získali ze 40 různých vzorků, by mohly pomoci výrobcům pneumatik vyrábět pneumatiky bez škodlivých toxinů a zkoumat způsoby, jak snížit emise gumových částic.