Back

Dzięki wykorzystaniu tworzyw sztucznych produkowanych zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, pojazdy stają się bardziej przyjazne dla środowiska

Thumbnail

Skupienie się na recyklingu jest dla producentów samochodów kluczem do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy śladu ekologicznego nowych pojazdów. Zgodnie z założeniami firmy Faurecia dostawcy z branży motoryzacyjnej, oraz firmy Veolia, zajmującej się gospodarką odpadami, do 2025 roku 30% wnętrz pojazdów powinno być wykonanych z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu (obecnie są one produkowane głównie z materiałów niepochodzących z recyklingu).

Ten ambitny cel stanowi podstawę umowy o współpracy i badaniach, podpisaną przez francuskie koncerny na początku tego miesiąca. Wykorzystując swoją ekspercką wiedzę, przedsiębiorstwa zamierzają opracować i wprowadzić na rynek przełomowe materiały kompozytowe do zastosowań w pojazdach w Europie. Obecnie około 13 milionów pojazdów wyposażonych jest w elementy z NafiLean, czyli lekkiego biomateriału wykorzystywanego do produkcji kokpitów, który firma Faurecia wprowadziła 10 lat temu. We Francji, Veolia zajmuje się dostawami dla sektora motoryzacyjnego od ponad pięciu lat, dostarczając materiały kompozytowe na bazie polipropylenu pochodzącego z recyklingu. Połączenie wiedzy i pozycji przemysłowej firm umożliwi im przyspieszenie produkcji rewolucyjnych ekologicznych rozwiązań dla wnętrz, w szczególności w zakresie paneli drzwiowych, desek rozdzielczych i konsoli. Produkcja ma ruszyć już w 2023 r. we francuskich zakładach recyklingowych Veolia.

W samej Europie co roku wytwarzanych jest około 26 milionów ton tworzyw sztucznych i chociaż trend recyklingu tego materiału przybiera na sile, nadal pozostaje wiele do zrobienia. Europejski Zielony Ład zakłada, że do 2030 roku 55% odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno być przetwarzane w celu ponownego wykorzystania. Łącząc siły w celu znacznego ograniczenia strumienia odpadów, firmy Faurecia i Veolia kierują swoje działania dokładnie we właściwym kierunku.