Back

Vzrušující vyhlídky pro novou generaci automobilových techniků

Thumbnail

Posun mobility směrem k elektrifikaci vyvolává potřebu servisních techniků nového typu, takových, kteří budou schopni zvládat nejen čistě mechanické práce, ale také operace využívající elektroniku a výpočetní techniku.

Vozidla se v posledních letech rychle vyvíjela, zejména díky nástupu hybridů a elektromobilů. Technici musí držet krok se změnami, které stále přicházejí v podobě vysoce výkonných prvků podpořených elektronikou a výpočetní technikou, jako je ADAS. Zatímco v minulosti se výuka učňů zaměřovala především na základy opravárenství, zejména spalovacích motorů, měnící se situace v oblasti mobility vyvolává nutnost rozšířit rozsah vzdělávacích programů tak, aby připravily novou generaci servisních techniků na práci s vozidly, která jsou částečně nebo výhradně poháněna elektřinou. Musí mít znalosti o zkušebních zařízeních a odborné vědomosti, aby uměli přečíst diagnostické protokoly a rozuměli jim, aby dokázali odhalit problémy a provádět opravy, jako je výměna čelního skla vybaveného špičkovou technologií, a zajistit rychlou kalibraci asistenčních systémů

V současné době poptávka po těchto vysoce specializovaných technicích značně převyšuje nabídku, zejména proto, že starší mechanici mají často problémy s osvojováním nových odborných znalostí.

Aby si výrobci automobilů udrželi svou pozici, nabízejí vlastní vzdělávací kurzy zaměřené na elektromobily. Program START společnosti Tesla, který je partnerem několika severoamerických vyšších odborných škol, nabízí 12týdenní praktický výcvik pomáhající studentům technických oborů při přechodu ze školy do zaměstnání. Svět automobilového průmyslu je neustále v pohybu a odborná příprava s ním bude muset držet krok.