Back

Technologia dwukierunkowego ładowania zaczyna odnosić sukcesy w sektorze pojazdów elektrycznych

Jak wiemy, sektor motoryzacyjny, a konkretnie branża pojazdów elektrycznych, niestrudzenie pracuje nad różnymi rozwiązaniami przyszłości. Jednym z nich jest ładowanie dwukierunkowe. Pomimo początków i ledwie pierwszych oznak przyszłych sukcesów ta pasjonująca i wiodąca funkcja już wyrabia sobie markę. Jako proces ładowania w dwie strony ładowanie dwukierunkowe zasadniczo bazuje na technologiach pojazd–sieć (V2G), pojazd–dom (V2H) i pojazd–ładowanie (V2L). Mimo że proces może wydawać się dość prosty, ładowarki dwukierunkowe różnią się od standardowych ładowarek pojazdów elektrycznych: działają jak falownik, przekształcając pobrany prąd elektryczny na prąd stały.

Zmagazynowaną energię można wówczas wykorzystać do innych celów, takich jak zasilanie domów, biur, urządzeń lub innej infrastruktury i zasilanie energią sieci elektrycznych. To z kolei pomaga ograniczyć koszty energii elektrycznej gospodarstw domowych lub innych podobnych miejsc i zapewnia rozwiązanie na wypadek ewentualnych wyłączeń prądu w przyszłości. Ponieważ nasza planeta coraz bardziej zbliża się do pełnej elektryfikacji, niedobory energii będą stanowiły poważny problem: stąd ekologiczna natura dwustronnego ładowania może uratować sytuację, okazując się bardziej niezawodna.

Jednak wraz ze skomplikowaną technologią nadchodzą wyższe ceny. Ze względu na bardziej wyrafinowany charakter ładowarek dwukierunkowych są one również droższe. I mimo szerokiego wachlarza zalet technologia ładowania dwukierunkowego może odnieść sukces wyłącznie w przypadku pojazdów już obsługujących funkcję ładowania prądem przemiennym lub stałym (AC/DC). Większość samochodów elektrycznych obecnie z braku innej możliwości korzysta z ładowania jednokierunkowego, ale może się to wkrótce zmienić, ponieważ szereg producentów pojazdów elektrycznych – takich jak, Volkswagen, Ford, Tesla i GM – zobowiązało się wyposażać swoje modele w tę najnowszą, nowoczesną funkcję.

Sądząc z przewidywań wiceprezesa działu Global Vehicle Forecasting w AutoForecast Solutions – Sama Fiorani – technologia ładowania dwukierunkowego ma przed sobą świetlaną przyszłość i stopniowo stanie się nieocenionym atutem każdego pojazdu elektrycznego i posiadacza pojazdu elektrycznego.